Tychy po ślonsku czyli gryfno godka, maszkiety i inksze uciechy

Podczas II Gali Regionalnej w Mediatece znów potwierdziliśmy, że Śląsk i Tychy to dobre miejsce do życia. Uczyniliśmy to wraz ze znakomitymi gośćmi. O śląskich zwyczajach bożonarodzeniowych opowiedziała etnograf i socjolog oraz emerytowana dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach dr Maria Lipok- Bierwiaczonek, natomiast miłośniczka gwary i kultury naszego regionu Stefania Dyduch skupiła nas wokół śląskiego stołu. Do akcji wkroczył byfyj, żeleźniok i waszbret! Po solidnej porcji wiedzy otrzymaliśmy sporą dawkę regionalizmu w ruchu. A wszystko to za sprawą młodych tyskich talentów, czyli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Żwakowskie Bajtle” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach w choreografii Teresy Kurpas, przy akompaniamencie akordeonu Ludmiły Stalmach. Fenomenu śląskiego biesiadowania doświadczyliśmy delektując się wybornymi przekąskami, przygotowanymi przez sponsora Bernadetę Hermann i jej „Śląski Smakołyk”. Na koniec sceną zawładnęła sama mistrzyni śląskiego dowcipu Joanna Bartel w ogniu pytań dobrze nam znanego dziennikarza Marcina Michrowskiego. II Dzień Regionalny w pełni ujawnił, że każdy z nas ma swój własny pomysł na śląskość.