Pomiędzy okładkami książek – Wolność słowa w Czytelni Głównej

Polskie książki miewały różne losy, burzliwe były także dzieje krajowych bibliotek stojących na straży dziedzictwa kulturowego. Jak wielką stanowi ono wartość, przypomnieliśmy uczniom szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach, których gościliśmy podczas obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło przewodnie uroczystości #BIBLIOTEKA zachęciło do stawiania niełatwych pytań o wolność słowa i szukania na nie odpowiedzi. Sojusznikiem na tej drodze okazała się dobra znajomość najnowszej historii naszego kraju. W setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego oficjalnie przywracającego Polskę na mapę Europy po okresie zaborów oraz trzydzieści lat po wyborach z 4 czerwca 1989 r. dobitnie ogłosiliśmy, że najcenniejsza dla Polaków wolność słowa, przetrwała właśnie pomiędzy okładkami książek.