Biblioteka z pasją: Koronczarki w Piątce

Małgorzata Połubok była gościem kolejnego w tym roku spotkania w ramach cyklu „Biblioteka z pasją”. Autorka – od 2014 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego – rzemiosła uczyła się w Krakowie, a następnie doskonaliła warsztat w Pradze. Koronka klockowa tyszanki cieszy się dużym uznaniem poza granicami naszego kraju, szczególne ceniona jest na Słowacji, w Chorwacji, w Czechach i na Węgrzech. Prace koronczarki zachwycają precyzją wykonania oraz różnorodnością eksponatów. Mistrzyni koronki założyła czynnie działające Śląskie Koło Koronki Klockowej w Katowicach, zrzeszające pasjonatów tej techniki. Koło liczące 32 panie, popularyzuje koronkę klockową, chcąc przywrócić należne jej miejsce w bogatej tradycji Śląska. W czasie naszego spotkania, prezentacja historii koronki miała charakter dynamiczny, opowieści przeplatane były slajdami, w tle nową koronkę tworzyła jedna z członkiń Koła, a całość zwieńczył mini pokaz mody.

Już 14. kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Biblioteka z pasją”. Tym razem będziemy gościć pana Grzegorza Szymczuka, który przeniesie nas do poetyckiej krainy.