Polityczki na Górnym Śląsku

„Posłanki na Sejm Śląski” – wystawa autorstwa Aliny Bednarz w projekcie graficznym Marty Dąbrowskiej-Okrasko, powstała w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. W Czytelni Głównej do końca stycznia można oglądać wystawę poświęconą historii Sejmu Śląskiego, a dokładniej historii pięciu posłanek, które zasiadając w sejmowych ławach miały faktyczny wpływ na życie społeczno-polityczne Górnego Śląska i Polski w latach 1922-1935. Janina Omańkowska, Bronisława Szymkowiak, Maria Kujawska, Maria Gruchlikowa i Elżbieta Korfanty były kobietami odważnymi, walczyły o wolną Polskę, potrafiły sprostać ówczesnym wyzwaniom społecznym i politycznym. Chociaż kobiety odgrywają coraz większą rolę w życiu publicznym i politycznym Polski to ich miejsce w polityce ciągle nie jest satysfakcjonujące, dlatego tak ważna jest pamięć o pierwszych polityczkach w wolnej Polsce na Śląsku. Wystawa towarzyszyła wykładowi „Autonomiczne województwo śląskie i Sejm Śląski” autorstwa Aliny Bednarz – radnej Sejmiku Województwa Śląskiego podczas tyskiego Dnia Regionalnego w Bibliotece Głównej.