Tury Kultury: Grzegorz Klachacz – Neuroplastyka a dysfunkcje po udarach i w stwardnieniu rozsianym

Udar zwykle atakuje z zaskoczenia i potrafi uczynić w mózgu spustoszenie, stwardnienie rozsiane natomiast niszczy ten organ przez lata. O tym, jakie konsekwencje dla sprawnego funkcjonowania mają te choroby i jak wspierać terapię pacjentów opowiedział fizjoterapeuta Grzegorz Klachacz. Uczyliśmy się więc technik komunikacji, poznaliśmy podstawy języka migowego (a palce wcale nie chcą się układać), próbowaliśmy wyrazić swoje pragnienia za pomocą gestów (to nie lada wyczyn dla osób z niedowładem), przekonaliśmy się, jak trudno o równowagę, kiedy ciało nie chce nas słuchać. Wszystko po to, by być wsparciem i mieć siłę oraz narzędzia, by odnaleźć się w trudnej sytuacji, jaką jest choroba bliskiej osoby.