Komentarz Kulturalny Czytelni: Ryszard Ćwirlej, czyli cała prawda o polskim kryminale

Miała być „ostra jazda”, a tak naprawdę odbyliśmy niezapomnianą podróż sentymentalną po historii polskiego kryminału od lat powojennych do współczesności. Towarzyszył nam bohater komiksów dzielny kapitan Żbik, dowiedzieliśmy się, dlaczego „Ewa wzywała 07” i czemu tak trudno ocieplić wizerunek funkcjonariusza, mimo że nawet zomowiec mógł pokazać ludzką twarz. Poznaliśmy największe tuzy polskiego kryminału, czyli tak zwanych „kryminalistów”. Autor „Śliskiego interesu” zdradził również, co przesądziło o wykreowaniu przezeń nowego gatunku – kryminału neomilicyjnego.
Uczestnicy pierwszego w 2020 roku spotkania w ramach Komentarza Kulturalnego Czytelni przekonali się o tym wszystkim osobiście, a przybyły do Tychów dziennikarz i pisarz, mimo iż związany jest z Wielkopolską, to wielokrotnie prowadził swe życie śląskimi drogami.

Najbliższe rozmowy o kulturze już w środę 19 lutego! O godz. 12:30 oddamy się nauce subtelnej „sztuki uwodzenia” pod czujnym okiem naszego gościa specjalnego tyskiej poetki Danuty Skwarczyńskiej. Serdecznie zapraszamy, bo… „każdemu wolno kochać”!