Komentarz Kulturalny Czytelni – Oscary rozdane…

„Ladies and Gentlemen…”, chciałoby się rzec. Czytelnia Główna w ramach comiesięcznych rozmów o kulturze postanowiła w marcu zorganizować wybory na najważniejszy film stulecia. Uczestnicy wcielili się w role jurorów rodem z Amerykańskiej Akademii Filmowej. Spośród 21 nominowanych obrazów wspólnie wybraliśmy najlepszą piątkę. Wszystkie przywołane przez nas arcydzieła polskiej i światowej kinematografii to adaptacje filmowe nie mniej sławnych książek. Towarzyszyła nam atmosfera wielkiej oscarowej gali. Przy okazji przypomnieliśmy sobie, że historia przyznawania tej najsłynniejszej nagrody filmowej liczy już ponad 90 lat, kogo przedstawia statuetka Oscara i jaki udział w powstaniu jej nazwy miała pewna bibliotekarka Akademii Filmowej. Uwaga! „And the winner is…” Ogłaszamy, że zwycięska piątka to: „Znachor”, „Noce i dnie”, „Przeminęło z wiatrem”, „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Forrest Gump”.

Na kolejne, już przedświąteczne, pogawędki w dobrym towarzystwie serdecznie zapraszamy 17 kwietnia o godz. 12:30. Tym razem wybierzemy się w historyczną podróż „Z książką przez dekady”. Będzie miło, smacznie i bardzo już wielkanocnie. Warto przekonać się osobiście!