Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie to niezwykłe przedsięwzięcie, które od 2012 roku przybliża naszym rodakom dzieła należące do kanonu literatury polskiej. W Bibliotece obchody kolejnej edycji trwały kilka dni, podczas których młodzież szkół średnich wysłuchała wykładów prof. Ireneusza Gielaty dotyczących Przedwiośnia oraz obejrzała ekranizację powieści. Wydarzeniem kulminacyjnym było zaś spotkanie, którego gościem honorowym była Małgorzata Lewińska – filmowa Laura Kościeniecka. Towarzyszyli jej: Danuta Skwarczyńska – poetka, Agnieszka Kijas – poetka i pasjonatka malarstwa oraz Piotr Zawadzki – aktor Teatru Zagłębia. Lektorzy odczytali fragmenty utworu, po czym aktorka w pełnej humoru i szczerości rozmowie podzieliła się anegdotami z planu Przedwiośnia i uchyliła rąbka tajemnicy swego zawodowego życia.

Publiczność bawiła się doskonale, zwłaszcza że każdy przybyły wziął udział w losowaniu. Nagrodą dla szczęśliwców był egzemplarz Przedwiośnia z dedykacją i autografem Małgorzaty Lewińskiej.