Noc Bibliotek 2019

ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK – to hasło tegorocznej NOCY BIBLIOTEK i zgodnie z hasłem szukaliśmy go.
Gdzie?  W bibliotece – czytając książki, w ciele uczestników – ucząc dzieci i ich rodziców mowy ciała, na językach – wskazując, jak ważna jest znajomość języków obcych i nie tylko.
Jak? Otóż sposobów jest wiele.  My postawiliśmy na gimnastykę: naszego ciała, która jak mało co dodaje energii do działania, buzi: rozbudzając i uaktywniając narządy mowy do prawidłowego funkcjonowania oraz języka: wskazując, jak ważna jest znajomość nie tylko języków obcych, ale także gwary. Język posłużył nam także do tego, by poznać różne smaki a tym samym rozmiłować wszystkich w celebrowaniu i smakowaniu posiłków. Wykorzystaliśmy też nasze ręce uczestnicząc w warsztatach recyklingowych. Żeby sięgnąć do wszystkich zmysłów, także wzroku i słuchu,  na zakończenie naszej bibliotecznej nocy mogliśmy uczestniczyć w przedstawieniu „Leśne opowieści – głosy z lasu”, dzięki któremu znaleźliśmy wspólny język również z ptakami i leśnymi zwierzętami.
W jakim celu? Chociażby dlatego, żeby razem spędzić czas, świetnie bawiąc się, by łączyć pokolenia, ale także dlatego, by w kwestiach podstawowych takich jak ochrona środowiska  mówić jednym głosem. Chcieliśmy także, albo przede wszystkim dowieść, że biblioteka to nie nuda i równo poukładane książki, ale że to instytucja tętniąca życiem a czytanie jest czymś naprawdę fajnym, rozbudzającym wyobraźnię.
Czy nam się to udało? Mam nadzieję że TAK. W szukaniu wspólnego języka wspierali nas m.in. Szkoła językowa Best z panią Karoliną Szukalską i misiem Teddym na czele, przeprowadzając warsztaty językowe dla dzieci. Pani Jolanta Michta, z którą wróciliśmy do korzeni naszej „Małej Ojczyzny”, czyli do gwary, oraz pani Justyna Biskup, która przeprowadziła warsztaty recyklingowe, przybliżyła problematykę zanieczyszczenia środowiska ORAZ nauczyła trudnej sztuki segregacji śmieci. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy także rodzicom, którzy postawili na BIBLIOTEKĘ i wspólnie spędzony czas, ale przede wszystkim naszym najmłodszym uczestnikom, którzy dzielnie walcząc z późną porą i snem poradzili sobie rewelacyjnie w szukaniu WSPÓLNEGO JĘZYKA.