Warsztaty haiku Jana Paliczki: U progu lata

Mimo dżdżystej aury ostatnie przedwakacyjne spotkanie z poezją haiku w Filii nr 5 emanowało iście letnim ciepłem i buzowało twórczym fermentem. Na wstępie wysłuchaliśmy relacji z Walnego Zgromadzenia Członków Polskiego Stowarzyszenia Haiku, które w dniach 17-19 maja br. w tyskich Paprocanach zgromadziło piszących haiku z całej Polski. W ostatnim dniu Zgromadzenia odbył się V Konkurs Jednego Haiku PSH, którego tematem był „świt nad jeziorem”. Miło nam było usłyszeć, że jury w osobach Agnieszki Żuławskiej – Umedy i Sławy Sibigi  wyróżniło następujący wiersz Janka Paliczki:

cisza i cisza –

pomiędzy błękitami

majowe słońce

Gratulujemy!

W dalszej części spotkania podjęliśmy temat „zamglonych gór”, czyli naszego majowego „domowego zadania”. Okazało się, że twórczym możliwościom i wrażliwości wielu z nas bliższe jest nie tyle klasyczne haiku, które oprócz układu sylab 5-7-5 powinno mieć wyraźnie wyodrębnione, a zarazem tylko jedno kigo (odniesienie do pory roku) oraz kireji (cięcie myślnikiem dzielące wiersz), co jego odmiana, od imienia twórcy (Jana Paliczki) zwana janku. Bardziej pojemna znaczeniowo pozwala wyjść poza reżim kigo pozostając zarazem wierną reżimowi sylab 5-7-5. Na uwagę zasłużyły następujące teksty autorstwa – w kolejności – Roberta, Marii i Gabrieli:

zamglone góry –

ulotna chmura darzy

majowym deszczem

 

zamglone góry –

czy to może być zwiastun

ludzkiej przyszłości?

 

zamglone góry –

twarz zakryta całunem

Jan Paweł II

Uczestnicy warsztatów wysłuchali też – poddając twórczej krytyce – kilku dodatkowych prób poezji zaprezentowanych przez Marię, Dominikę i Gabrielę, w tym haiku dedykowanych pamięci wybitnego tyskiego architekta, Stanisława Niemczyka.

Przed nami 3-miesięczna przerwa, gdyż kolejne spotkanie w ramach warsztatów odbędzie się (uwaga!) nie w 4-ty, lecz w 3-ci czwartek miesiąca, czyli 19 września br., jak zwykle o godz. 17:30.

Oto tematy aktualnego „domowego zadania”: *kasztan, *babie lato, *niebo, *świerszcz, *wichura, *słońce, *wakacje, *muzyka, *rozgwiazda, *parasol, *jezioro. Propozycje wierszy haiku/janku przyjmujemy pod adresem e-mailowym: filia5@mbp.tychy.pl