Za nami spotkanie inaugurujące warsztaty haiku w Filii nr 5. Prowadzący je Jan Paliczka – poeta, znawca i autor haiku oraz wierszowanych bajek japońskich – na wstępie przekazał uczestnikom garść informacji na temat historii, rodzajów oraz zasad tworzenia haiku – zarówno klasycznego, jak i wersji zmodyfikowanych (m. in. przez Czesława Miłosza).
Ponieważ tematem spotkania była wiosna w poezji haiku, mieliśmy okazję usłyszeć kilka – również jego autorskich – wierszy o tej tematyce i przeanalizować ich strukturę. Zebrani otrzymali zachętę i wskazówki do tworzenia własnych prób haiku, dla których punktem, a właściwie wersem wyjściowym wybrano słowa: żółte krokusy.
Uczestnicy warsztatów postanowili trzymać się kanonu, czyli układu sylab 5 – 7 – 5. Najbardziej udane próby haiku wyszły spod piór (a właściwie długopisów) Dominiki i Michała. Oto one (cytujemy za zgodą autorów):
* żółte krokusy -/ wkradający się promyk / budzi nadzieję (Dominika)
* żółte krokusy -/moje stęsknione myśli / biegną do ciebie (Michał)
Spotkaniu towarzyszyła wystawka zbiorów Biblioteki zatytułowana „Kraj Kwitnącej Wiśni”, zaś jego tłem (dosłownie i w przenośni) była prezentacja wyboru klasycznych japońskich haiku o wiośnie w doskonałym tłumaczeniu Agnieszki Żuławskiej-Umedy.
W opinii uczestników marcowe spotkanie było nie tylko kształcące, ale – jak wiosna – również radosne. Mamy nadzieję po raz kolejny zobaczyć się w kwietniu, na które to spotkanie już dziś wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.