„Zaniemówienie” – spotkanie autorskie z Justyną Wydrą

Podczas czwartkowego popołudnia czytelnicy mieli okazję podyskutować i zdobyć autograf Justyny Wydry autorki także innych książek m.in. bestsellera „Esesman i Żydówka” i powieści „Ponieważ wróciłam”.

„Zaniemówienie” to opowieść rozgrywająca się w realiach Tychów lat czterdziestych. Pomysł na książkę to efekt kilkuletniego zgłębiania tajemnic własnych śląskich korzeni. Pisanie tej powieści autorka poprzedziła dogłębnym przestudiowaniem literatury popularno-naukowej dotyczącej Tychów i tyszan, korzystając m.in. z publikacji Muzeum Miejskiego.

Pierwsze zdania powieści brzmią:

Ciotka Hilda była siostrą mojej babki Trudy. Zaniemówiła w roku 1945, w wieku dwudziestu trzech lat. Równocześnie przestała też godać i już do końca swojego życia porozumiewała się wyłącznie po niemiecku. Ta książka przedstawia okoliczności, które sprawiły, że milczała i po polsku, i po śląsku. 

Co prawda z posłowia dowiemy się, że losy Hildy i jej porucznika Luftwaffe to fikcja literacka, ale dowiemy się z niego także, że wiele z opisywanych w niej sytuacji to autentyczne wydarzenia. Na kartkach książki ożywają prawdziwe postacie jak Rudolf Zaręba, dyrektor szkoły w Starych Tychach, proboszcz Osyra czy nazista Otto Gambig. Inne postacie są zlepkiem kilku osób bądź wymyślone przez autorkę. Hilda po wojnie naprawdę porozumiewała się tylko po niemiecku. Dlaczego zaniemówiła w tej historii?

Zachęcamy do przeczytania tej ciekawej książki, która jest dostępna w filiach MBP Tychy.